Apollonia - Artemónas - Agios Simeoón - Kamáres

 

Beoordeling: Dit is één van de varianten om naar Agios Simeoón te wandelen.  De heenweg vanuit Artemónas is heel gemakkelijk te vinden, dank zij de wegwijzers die de pelgrims naar het klooster leiden. Het uitzicht is schitterend en je kunt van de Agios Simeoón ook nog vrij vlot bij de Profítis Ilías Troulakíou komen. 
De terugweg naar Kamáres kan via vrij goede paden gebeuren, maar het kan ook via de asfaltweg - maar dat is niet erg aangenaam. Beneden is het strand van Kamáres heel aangenaam... Je kunt natuurlijk ook langs dezelfde weg terugkeren naar Artemónas ... 
Deze wandeling verdient ***, zeker als je kiest voor de afdaling naar Kamáres via de paden.

Tijd: Van Apollonía over Artemónas naar de top van de Agios Simeoón is het ongeveer 1u55 in echte wandeltijd (EWT). De terugweg naar Kamarés vraagt zo'n 1u50, zodat de totale effectieve tijd uiteindelijk 3u45 bedraagt.
De totale tijd (TWT) kan oplopen tot het dubbele, vooral als je wat langer vertoeft op de top van de Agios Simoón en nog een tijdje op het strand wilt doorbrengen...

Routebeschrijving: Heb je de wandeling van Apollonía naar Artemónas al gedaan, dan kun je eventueel met de bus doorrijden tot bij de platia van Artemónas. Wij vertrekken vandaag van op de platia van Apollonia.

(0u00) Tussen het winkeltje Tésseris Epochés en de bar Lákis neem je de wandelstraat die als een trap omhoog gaat; je laat een paar straatjes links en rechts en gaat verder in de richting van de witte koepel. Vergeet evenwel niet na een minuut rechts van de straat de 18de-eeuwse Panagia Ouranofóra te bezichtigen, een prachtig kerkje met een idyllische koer er rond. 
Je keert terug naar de hoofdstraat, waarop je verder wandelt en na enkele minuten kom je zo bij de witte kerk; het gaat altijd hoger en rechtdoor, voorbij het hotel Petáli, tot je bij de hoofdkerk van Ano Petáli komt met haar blauwe koepel. Voorbij de mitrópoli dalen we af tot op de hoogte van de weg en dan gaat het weer omhoog, Artemónas met zijn mooie herenhuizen binnen. Bij de Platía Chrysogélou (met borstbeeld) houden we links en gaan we verder omhoog en zo komen we, 15 minuten na ons vertrek, op de Platía Artemónas. De bushalte is hier vlakbij.

(0u15) Op het plein gaan we links van het aangename café Margaríta, langs de mooi in het groen gelegen school en voorbij 2 prachtige herenhuizen, in de richting van de hoogste windmolen. Voorbij het 2de herenhuis ga je links, langs de heel mooie kerk van Panagía tis Ammou (met een prachtig interieur!), in de richting van de Panagía Kochi met de blauwe koepel. 
Hier ga je nog 20 meter naar rechts, en dan nemen we de Odós Grypári links. Hierin nemen we het 2de straatje rechts, net voor 2 mooie palmbomen en een kerkje met blauwe koepel; deze rustige, geplaveide en dan betonnen straat leidt ons tussen de laatste huizen door en buigt dan bij een donkere muur rechts af, tot we de 1ste metalen wegwijzer naar Agios Simeoón zien, die ons rechtdoor stuurt.

(0u24) We gaan eerst een paar honderd meter op een betonnen pad en slaan dan links af: de volgende 10 minuten wandelen we op een mooi pad, meestal prachtig betegeld, soms met trappen, tussen vrij hoge muren in westelijke of noordwestelijke richting lopend. De wegwijzers wijzen ons duidelijk de weg... Na 10 minuten komen we op een soort plateau en ons pad wordt over enkele honderden meter een brede, zanderige weg links van een muur: we zien van links naar rechts heel mooi de Profítis Ilías, de 2 kloosters boven de baai van Kamáres (met rechts de Agios Simeoón) en nog verder 2 andere kloosters op heuveltoppen.

(0u36) Na een paar honderd meter gaan we weer links, met de wegwijzer mee, eerst recht naar de Agios Simeoón, daarna afdalend met voor ons het mooie kerkje van Agios Dimítrios. Na 5 minuten kunnen we even rechts hiernaar toe: een rustige plek, met een mooie waterput, afgedekt met een steen, met erbij een ketting en een minuscuul emmertje om water te putten. 

[We hebben hier ook een mooi uitzicht op de Panagía ta Mángana, een kerkje dat we kunnen bereiken door de grindweg die we daarnet over enkele honderden meter volgden verder te blijven volgen - zie de wandeling Artemónas - Panagía ta Mángana - Pouláti].

Na Agios Dimítrios dalen we af in een vallei en stijgen dan weer, eerst op een geplaveid, later op een stenig pad - let vooral ook op de mooie terrassen links van ons! 
Ongeveer 5 minuten voorbij Agios Dimítrios is het even opletten: we gaan NIET rechts omhoog, maar we volgen het pad lichtjes dalend verder in de richting van ons doel. Na weer ongeveer 5 minuten gaan we op mooie treden omlaag en dan weer omhoog,  eerst weer op geplaveide treden; daarna volgt een lang min of meer vlak eind en tenslotte een geleidelijke afdaling, op mooie platte stenen.

(1u00) Net voor de bodem van de vallei vinden we rechts een mooie waterput met waterbak, maar de put staat droog - dit is Tris Pigés. Hier gaan we verder links naar beneden. Op de bodem wijst een wegwijzer ons naar rechts en we volgen de stenige bedding zo'n 3 minuten; verder klimmen we (bij een wegwijzer links) uit de bedding, om links omhoog te gaan via alweer een heel mooie trap (een moderne watertank ligt rechts van ons). We gaan nu de volgende 25 minuten voortdurend omhoog, via een prachtige trap van ca. 330 treden, met enkele betonnen en stenige stroken. We komen zo uit op een rotsachtig plateau: links van ons ligt de rokende vuilnisbelt op de plaats van de oude zilvermijn van Voríni - de rode kleur op het laatste deel van ons pad wees trouwens al op ertsen. Voor ons en nu veel dichter zien we het klooster en de antennes op de Agios Simeoón. 

(1u25) Rechts van de moderne asfaltweg, die van Kamáres komt, volgen we eerst nog een pad, maar dat verdwijnt gauw onder de recent aangelegde weg. In het half uurtje dat ons nog van de top scheidt, zullen we nu afwisselend de weg en het oude pad volgen. Eerst moeten we wel een goede 10 minuten op de weg lopen - soms zien we sporen van het pad, 1 keer ook een wegwijzer links van ons... 

(1u38) Vijftig meter voorbij een eerste witgeverfd hokje en net bij een grote cisterne, in een bocht naar rechts, gaat een grindwegje links: even verder gaat een flink overgroeide trap rechts, enkele meter VOOR we tegen aan muur aan zouden komen - gelukkig kunnen we nu nog een flink stuk van de mooie, oude pelgrimstrap gebruiken. Na een tijdje komen we weer op de weg, die hier een betonweg is geworden; we volgen hem in een scherpe bocht links omhoog, maar 50 meter verder klauteren we weer met enige moeite de steile wand van de weg omhoog (rode stip) om zo op een pad verder omhoog te klimmen, min of meer geleid door kleine hoopjes steentjes die ons de juiste weg wijzen. Zo steken we weer een lange bocht van de weg af; als we weer op de grote weg komen, zijn we al in een bocht vlak bij de antennes. We steken de weg over, volgen dan weer het verharde oude pad en steken dan een laatste keer de weg over: volg de betonweg NIET, want het is de moeite waard om het klooster te naderen via de oude trap! (1u56)

Het klooster, zowel de kerk als de eetzaal, is open; een waterput kan voor verfrissend water zorgen. En het uitzicht, 476 meter hoog, is gewoon schitterend, zowel op de baai van Kamáres, als op Sérifos (met Chóra zichtbaar bij helder weer) als op het klooster op de volgende top, de Profítis Ilías Troulakíou. Een ideale plek om rustig te picknicken.

[Om naar het andere klooster te gaan kun je aan de noordwest kant van de Agios Simeoón over de helling naar beneden klauteren, tot aan de bocht van de asfaltweg - ongeveer 10 minuten vrij moeilijk afdalen. Je kunt natuurlijk ook het gewone pad terug naar beneden volgen en dan de weg naar links (bij de splitsing natuurlijk links houden), tot bij dezelfde bocht.
Vanaf de bocht - het pad zag je al van boven op de Agios Simeoón - kun je nu via een pad naar boven, en na 10 minuten wordt het 2de klooster zichtbaar. Hou het pad in de gaten aan de overkant voor je de begroeiing induikt naar beneden en dan weer omhoog, het maakt het je gemakkelijker de goede richting te vinden. Het laatste eind loop je weer op witgeverfde treden van een trap aangelegd in 1965, het zijn er ruim 200. Ook hier weer een schitterend uitzicht!

Terug volg je dezelfde weg tot bij de bocht (10 minuten) en dan gaat het verder langs de asfaltweg; wil je via het pad afdalen naar Agios Lázaros, dan moet je bij de splitsing naar de Agios Simeoón rechts omhoog gaan; na een steil eind op beton van 5-6 minuten zien we in een bocht naar rechts het oude pad dat van links komt en waarlangs we straks naar boven zijn gekomen. We gaan dit pad dus links naar beneden - voor het vervolg, zie verder.]

(1u56) Van op de Agios Simeoón daal je naar de Vorínimijn af, waarbij je eerst 8 minuten dezelfde weg als daar straks volgt, het oude pad, 3 keer onderbroken door de asfaltweg:
- 1 minuut op de trap naar beneden en dan, bij de weg, rechtover verder
- na weer 3 minuten komen we bij het hokje weer op de weg - met enige moeite gaan we voorbij de bocht rechtover verder op het pad (stip en steenmannetje)
- na weer 4 minuten klauteren we naar beneden op de weg, we volgen de haarspeldbocht van de weg en gaan dan weer op het oude pad rechts (oranje stip).

[Hier nemen we ook de draad weer op, als we eerst naar de Profítis Ilías Troulakíou zijn geweest.]

(2u12) Nu wordt het uitkijken: na exact 2 minuten op het pad en de mooie trap, bij een bocht van de trap naar links en 30 meter van de muur voor ons, is er een pad naar rechts: het loopt tussen de groene struiken door recht in de richting van de verre Profítis Ilías. Dit pad is het oude, wat verwaarloosde pad naar Agios Lázaros: het is misschien wat moeilijk voor mensen met hoogtevrees, omdat de dieptes rechts van ons nogal steil zullen zijn, maar al bij al is het natuurlijk een beter alternatief dan het pad rechtdoor te volgen dat gauw op de asfaltweg zal uitkomen en ons tot een eentonige tocht op deze asfaltweg zal dwingen.

[Wil je toch liever dit pad niet nemen, dan ga je hier rechtdoor: je komt dan na enkele minuten op de asfaltweg uit, die je 10 minuten naar rechts volgt tot bij de Vorinimijn. Daar moet je kiezen: of wel de asfaltweg verder rechts naar Kamáres (duurtijd één uur), ofwel hetzelfde aantrekkelijke pad terug naar Artemónas als op de heenweg, zie ook het tweede deel van de wandeling Apollonia - Agios Simeoón.]

Eerst lopen we in de richting van de hoek van een muur met een geitenhok, later gaat het meer naar rechts, dan weer naar links - maar we worden goed geleid door blauwe en soms oranje vlekken. We dalen nu vrij vlug tussen struiken, de afgrond rechts naar de vallei van Kamáres is indrukwekkend. 

(2h22) Na 10 minuten vlug dalen kunnen we bij de blauwe pijl en stip naar links gaan, tot bij de muur: hier ga we dan rechts en dalen we 7-8 minuten rechts van die muur af. We blijven die muur én de oranje stippen volgen, ook als de muur na 8 minuten naar links buigt. Twee minuten verder en na in totaal 19-20 minuten op dit pad gaan we toch meer weg van de muur. We dalen nu altijd in de richting van de verre heuvel + antennes (links van Apollonía) af. We komen weer naast de hoek van een muur terecht, en volgen verder de muur bekroond met een metalen afsluiting, later een gewone muur - nu meer in de richting van Apollonía.
We blijven langs de muur dalen tot we in totaal 26-27 minuten na het begin van het pad tegen een metalen afsluiting komen. We gaan erdoor en gaan verder op een vrij stenig pad tussen een afgebrokkelde en een hoge muur en ... na 2 minuten komen we in een bocht van de asfaltweg terecht. We gaan rechts naar beneden en komen na enkele minuten aan de voet van een boerderij en verder Agios Lázaros uit. De asfaltweg beschrijft hier een bocht naar rechts, waar we ook twee stenen torens zien, resten van een station van het oude kabelspoor, dat dienst deed ten tijde van de mijnuitbating bij de Vorinimijn. De asfaltweg rechts volgt trouwens het tracé van de oude spoorweg, die hier vroeger van de haven van Kamáres kwam (in de jaren 1900-1920)!

[Ook hier kun je beslissen de iets kortere, maar eentonige weg rechts naar Kámares te nemen - dat zal je ongeveer 45 minuten kosten, het traject langs de paden ongeveer 55 minuten...]

(2h52) Even nog ons oriënteren in de bocht onder Agios Lázaros: voor ons loopt een klein wegje ongeveer rechtdoor naar Agios Lázaros en links ervan begint een pad dat terug naar Artemónas loopt - zie de wandeling Apollonía - Artemónas. Nu gaan we daarentegen rechts naar beneden een kleinere grindweg op, en 10 meter verder, rechts van een metalen hek (+oranje stip), vinden we het begin van een betonnen trap, die een pad wordt. In het begin is het pad wat overgroeid, maar het is goed herkenbaar en buigt naar links af.
Na 5 minuten dalen we af in een valleitje, daarna gaat het weer wat vlak verder; we dalen wat sterker af en dan komt er weer een vlak deel, boven een olijfbomenveld en recht tegenover de weg Kamáres-Apollonía aan de overkant van de grote vallei. We dalen nog verder af op een zigzaggende trap, buigen af naar rechts en lopen horizontaal verder, nu ongeveer op de hoogte van de grote weg aan de overkant. Onder ons zien we de resten van de dam die een deel van deze vallei onder water had moeten zetten, maar die kapot was voor hij ooit dienst had gedaan.
Vijftien minuten na ons vertrek van bij Agios Lázaros dalen we steil af en komen we op de zanderige bodem van een riviertje uit. 

[Rechtover links, maar rechts van de rots met het grootste van drie steenmannetjes, begint een mooie rotstrap, die ons naar Apollonía zou kunnen brengen - zie de wandeling Kamáres - Apollonía.]

Wij gaan nu rechts naar de hoofdbedding, en voorbij een enorme oleander en voorbij de bedding van de Livadás vinden we een zandweg die we rechts volgen. 

(3h14) We gaan nu dus verder aan de linkerkant van de bedding; even verder gaan we wat omhoog en ter hoogte van de kapotte dam gaan we rechts naar beneden tot in de bedding. Na 6-7 minuten gaan we verder op de grindweg die links uit de bedding stijgt en die weg volgen we nu een goede 20 minuten, altijd links van de rivierbedding. Bij de splitsing gaan we rechts en 2 minuten verder komen we op een pad terecht, dat links van groente- en druivenveldjes loopt. Weer 4 minuten daarna wordt het pad een grindweg die na nog eens 4 minuten op de asfaltweg naar Agia Marína uitkomt. We gaan rechtover verder en na 2 minuten komen we door de duinen en rechts van een rietveld en palmbomen op het strand van Kamáres uit. (3h47)